Aký typ bicykla je pre mňa ten správny? To by mala byť prvá otázka, ktorú si položíte pri výbere nového bicykla.

Cestný bicykel

Jasná voľba pokiaľ jazdíte len po spevnených pozemných komunikáciách. Ak Vám ide o výkon a športové výsledky, alebo len chcete túto modernú a stále populárnejšiu športovú disciplínu vyskúšať, potom je cestný bicykel pre Vás to pravé!

Krosový (trekingový) bicykel

Tento typ bicykla je vhodný na spevnené povrchy, cyklotrasy, šotolinové cesty, či zjazdné lesné cesty. Väčší priemer kolies (28" palcov) a hladší dezén plášťov ako na horskom bicykli, umožňuje rýchlejšiu a pohodlnejšiu jazdu. Zároveň je krosový bicykel vhodným spoločníkom do mesta.

Horský bicykel

Klasický "bike" vás nezradí pri jazde ako po spevnených, tak po lesných cestách s ťažkým terénom. Ponúka väčší rozsah zdvihu vidlice, hrubší dezén plášťa a celkovo ide o odolnejší stroj. Pokiaľ si vyberiete túto najpopulárnejšiu kategóriu bicyklov, vaše rozhodnutie môže pokročiť ďalej.

Celoodpružený horský bicykel vs. "hard-tail" (pevná zadná stavba)

Bicykel s odpružením zadnej stavby ponúka maximálne pohodlie, umožňuje jazdcovi posunúť sa ďalej a mať väčšiu kontrolu nad strojom. Segment celoodpružených bicyklov je vďaka použitej technológii cenovo náročnejší a pokiaľ potenciál bicykla pravidelne nevyužívate, aj vyššia hmotnosť je nevýhodou a doporučujeme si kúpiť bicykel s pevnou zadnou stavbou. Pevná zadná stavba nevyhladí terén rovnako ako odpruženie, zato poskytne vyššiu rýchlosť a obratnosť v teréne, ktorý nehodnotíme ako ťažký. Pre potreby bežných lesných ciest a lesných cyklotrás ponúka táto kategória najširšiu paletu typov rámov od karbónu cez zoslabovaný hliník až po oceľové "fat biky" (bicykle do snehu), komponentového vybavenia, dizajnov a farebných kombinácií. Posledným orieškom je výber veľkosti kolies (plášťov). V ponuke sú tri veľkosti: 26", 27.5" a 29". Všeobecne je možné povedať, že čím väčší priemer, tým lepšie dokáže vyhladiť nerovnosti. Pravidlo je to však veľmi všeobecné a doporučujeme osobne vyskúšať. Veľkosť 29" je vhodnejšia pre stredne vysokých až vyšších jazdcov. Zdá sa, že 27.5" je ideálnym kompromisom z pohľadu ovládateľnosti, rýchlosti a váhy. Ako je ale vyššie povedané, nič nenahradí osobnú skúsenosť.

Elektrobicykel

Už niekoľko sezón máme v ponuke mestské (touringové) bicykle s elektrickým pohonom. Sú ideálny variant pokiaľ hľadáte pohodlie, spoločníka na výlety, ktorý vám do kopca podá pomocnú ruku, alebo hľadáte ideálny dopravný prostriedok do mesta či na chatu.

SPRÁVNA VEĽKOSŤ - ZÁRUKA POHODLIA

Pokiaľ si vyberiete typ bicykla, ktorý vám bude čo najviac vyhovovať po stránke využitia, je dôležité si vybrať bicykel tiež podľa veľkosti. Veľkosťou bicykla sa rozumie dĺžka sedlovej trubky.

Veľkosť bicykla je uvádzaná podla typu bicykla: v palcoch, v centimetroch, v milimetroch alebo označením S, M, L, XL. 

Pri výbere veľkosti bicykla je potrebné riadiť sa všeobecnými pravidlami:

VÝŠKA POSTAVY V CM VÝŠKA RÁMU PODĽA OZNAČENIA
do 165 cm 15″, 16″, S, do 44 cm, do 500 mm
160 – 170 cm 17″, 18″, M, do 48 cm, do 520 mm
170 – 185 cm 19″, 20″ , L, do 52 cm, do 540 mm
185 – 200 cm 21″, 22″, XL, do 55 cm, do 560 mm
nad 195 cm 23″, 24″, 58-60 cm, nad 580 mm
PRIEMERY KOLIES TYP BICYKLA
10″, 12″, 16″, 18″, 20″, 24″ Detské bicykle
26″, 27.5″ a 29″ Horské bicykle
27″, 28″ Krosové, trekingové a cestné bicykle

Pokiaľ si však nie ste istý, pri každom modeli nájdete pomocníka s výberom tej správnej veľkosti.

zdroj:  sk.author.eu

Copyright © 2018 bicykleasport.sk